Ke stativu neodmyslitelně patří brašna a popruh. Proč, ptáte se? Protože tak prodloužíte stativu životnost a ještě se vám bude mnohem lépe přenášet.
- Michaela, redaktorka Heureka.cz
- Doba čtení: 4 minuty
Typy pouzder
Taška na stativ
Taška na stativ mívá podobu batohu či kufru a je rozměrnější. Vejde se vám do ní blesk, fotoaparát, počítač, případně prodlužovací kabel a jiné drobnosti.
Dostatek prostoru
Polstrovaný vnitřek
Odolná vrchní vrstva
Nehodí se na cestování nalehko
Pouzdro na stativ
Pouzdro na stativ mívá tvar samotného stativu a slouží pouze k přenosu stativu. Nic jiného se vám do něj nevejde.
Skladné
Polstrované
Lehké
Snadno přenositelné
Levnější
Nevejde se vám do něj ostatní foto příslušenství
Polstrované tašky, brašny a batohy jsou vždycky lepší, neboť váš stativ ochrání i před případným pádem.
Podle čeho vybrat
Rozměry
Při výběru tašky, pouzdra, batohu nebo brašny si vždy překontrolujte, zdali se vám tam stativ vejde. Je zapotřebí změřit jeho šířku a výšku a hodnoty porovnat s údaji o brašně. Vždy byste ale měli počítat i s jistou několikacentimetrovou rezervou, aby stativ nebyl v brašně natěsno a nešel špatně vyndávat. Vybírat můžete podle délky, šířky i hloubky.
Hmotnost
Zatímco některé stativy mají něco málo přes 100 nebo 200 g, jiné mohou vážit klidně i půl kilogramu. Pokud si vyberete kufr nebo tašku na stativ, kam se vám vejde mnohem více věcí, pak musíte počítat i s vyšší váhou. Polstrované brašny rovněž bývají o něco těžší než ty, které žádné polstrování nemají.
Materiál
Brašny se nejčastěji vyrábějí ze syntetických materiálů, které odpuzují vodu. Případně si můžete pořídit brašnu z balistického nylonu, který je odolný proti odření. Někdy se také setkáte s koženými pouzdry. Ty jsou však spíše designovou, luxusnější záležitostí. Kůže vám vydrží celou věčnost a s přibývajícími léty získává nezaměnitelnou patinu. Také se vám hned tak neprodře, ale na druhou stranu zase nemá polstrovaný vnitřek. Často můžete narazit i na brašny z odolného rip-stop materiálu, který bývá doplněn ochranným elastickým neoprenem.
Typy popruhů
Na brašnách se setkáte hned se dvěma typy popruhů. Některé popruhy jsou přidělané k brašnám napevno, jiné můžete pomocí kovové nebo plastové karabiny vyvléknout. Tak si v případě potřeby lze popruhy měnit. Velmi populární jsou takové popruhy, které mají polstrování v místě, kde se popruh dotýká ramene. Popruhy se nejčastěji vyrábějí z nylonových vláken. Jiné se zase zhotovují z polyesterového materiálu, který je velmi pevný a má nízkou tažnost. A opět i zde se můžete setkat s koženým popruhem. Ten však není příliš praktický, neboť může řezat do ramene.
Rovněž si nezapomeňte zjistit, jak je popruh dlouhý, aby se vám nestalo, že si ho například nebudete moci přehodit přes rameno či křížem přes hrudník. Dnes už je ale naštěstí většina popruhů volně nastavitelná.
Péče o brašnu
Aby vám brašna dlouho vydržela, musíte se o ni dobře starat. Kdykoliv se vám ušpiní, nebo si ji něčím polijete, otřete ji pouze navlhčeným hadříkem, případně kartáčem s velmi jemnými štětinami a případně mýdlovou vodou. Nikdy nepoužívejte žádné chemické přípravky. Brašnu neperte v pračce, nedávejte ji do sušičky, ani ji nežehlete.
Pokud sáhnete po kožené brašně, pak je žádoucí ji alespoň jednou za rok naimpregnovat voskem. Tak bude odolnější proti navlhnutí i vodě.
Sháníte také nový stativ? Nezapomeňte si před koupí přečíst našeho rádce Jak vybrat stativ.
Příslušenství
Přenašeče signálu a vzdálený přístup
Nejčastější otázky
Obvykle mívají klasický zip, případně jsou ještě jištěny suchým zipem.
Pokud si změříte délku stativu i se stativovou hlavou, pak můžete vybírat brašnu podle této délky. Nezapomeňte si k délce stativu připočíst menší rezervu, aby stativ nebyl v brašně příliš natěsnaný.
To velmi záleží na kvalitě materiálu, ale obvykle se pohybuje mezi 25 až 50 kg.